Uklad optyczny lornetki

Mikroskopy laboratoryjne (zwane te mianem mikroskopów optycznych), to danie mikroskopowe, które do czynienia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło używające przez organizm optyczny. Mikroskopy zwracają się zwykle z zespołu soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie używane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane traktowane są w wielu dziedzinach nauki do poszukiwań bardzo małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy stosowane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych i w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i kontrolowaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. I w dziedzinie chemii i fizyki mikroskopy zaczynane są chociaż w krystalografii czy metalografii. Geolodzy traktują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w stosunku optycznym (niekiedy określa się je dopiero mikroskopami świetlnymi), są i stosowane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas zajęć z dziedzin ścisłych. Badany obiekt badany jest dokładnie przez okular czy na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest pewna przez rozdzielczość kątową obiektywu, która jest połączona z długością fali światło, z zmian za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, przecież we obecnych mikroskopach optycznych można dokonać powiększenia ponad tysiąckrotne.