Testy na zakupoholizm

Zakupoholizm – czym jest

Permanentny przymus dokonywania zakupów, to zakupoholizm. Cieszy fakt zakupu, same problemy mają miejsce drugorzędne – bywa, że nierozpakowane, lądują w kącie, zapomniane przez szczęśliwego nabywcę.

 

Zakupoholizm kiedy również nadmierny konsumpcjonizm stoi w dużych społeczeństwach. Rozwojowi uzależnienia sprzyjają dogodne warunki – istnienie serwisów aukcyjnych, łatwy dojazd do zakupów bez pochodzenia z domu, bezgotówkowe płatności – możliwość płacenia umowami kredytowymi.
Kompulsywne zakupy są często sposobem na poprawę stanie. Bywa, że redukują stres, napięcie, koją nerwy.
Osoba uzależniona jest niezdrowe podniecenie na opinię o zakupach (myśli mogą tworzyć charakter obsesyjny). Zakupy wprawiają osobę określoną w kształt ekstazy. Niestety euforia mija po ukończeniu zakupów. W zmian pojawiają się wyrzuty sumienia, zniechęcenie.

Badacze przedmiotu klasyfikują zakupoholików, biorąc pod opiekę motyw działania.

Najpopularniejsi są tzw. “poszukiwacze okazji”, czy osoby, którym przyjemność i radość sprawia nabycie problemu w kuszącej cenie. Są klientami centrów handlowych w czasie promocji, przecen. Niczym magnes reagują na nich sposoby marketingowe w rodzaju: obniżka cen, – 25%, kup 2 w wartości 1, wyprzedaż kolekcji.

Drugą grupę są “kolekcjonerzy” innego rodzaju gadżetów – markowego sprzętu komputerowego, obuwia, galanterii. Tym wyjątkowo dość dóbr, które odpoczywają w grupie ich zainteresowań.

Dla drugich ważne jest zdobywanie nowych przedmiotów, jedynie z koncentracje na fakt, iż są modne – to tzw. “zbieracze nowości”.
Bywa, że zakupoholik zaspokaja nasze oczekiwanie nabywania jedynie dzięki oglądaniu przedmiotów (window shopping). Lecznie jest możliwe pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Ważne jest wprowadzenie źródła zachowań kompulsywnych i znalezienie innych form kompensacji, które wypełnią pustkę emocjonalną.

Niestety problem jest o tyle złożony, że zakupoholizm często mieszka w parze z innymi nałogami np. alkoholizmem lub chorobami np. depresją.
Niewątpliwie środkiem do zysku jest determinacja pacjenta i sprawna psychoterapia.