Stosunki miedzynarodowe jako dziedzina stosunkow spolecznych

Kontakty międzynarodowe są bardzo średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w dziedzinach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, i nie po kilku miesiącach, gdy to było wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Podróż na drugi kraj świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy tylko kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych wersji współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się silniejsze i tańsze, i co za tym idzie - także wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można przyjąć się na różny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna sztuka a inne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot dodatkowo mocna wylądować w Azji, w Afryce czy na dalekiej wyspie. Poprawia się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Zgodzie Europejskiej a wszystek jej obywatel może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka chce osiągnąć nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie duże są w niniejszym przypadku tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio przychodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w naszej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać także spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To warte w poważnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na osiągnięciu transakcji.