Oswietlenie awaryjne domu

Systemy oświetlenia awaryjnego są bardzo istotną kwestię w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w przypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni pozostać trwale okaleczeni, i nawet może stać zagrożone ich działanie. W terminie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do dużych obrotów zatrzymają się dopiero po paru sekundach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w współczesnych maszynach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal wcale nie jest natychmiastowe. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Różnią się one na dalekie rodzaje, ale zadaniem wszystkiego spośród nich istnieje zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez pewien okres po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, oraz w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, odpowiedniego nie jedynie w przemyśle ale też w terenach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w okresie codziennej pracy instalacji. W okresie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na moc z akumulatora. Do momentu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw jest nie pewne cechy, którymi jest traktowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny system możliwy do stosowania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i systemy sterujące. Można jeszcze użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło robić wiele godzin, ale działalność będzie bogata i dać do indywidualnych urządzeń, na dowód komputerów czy niektórych maszyn.