Choinka lata 90

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie więc kwestii. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej też ciastka także wyjątkowego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest historia choinki i dlaczego jest właściwie istotna w świątecznej tradycji?

http://erp.polkas.pl/jak-uzyskac-pomoc-comarch-erp-xl-techniczne-informacje-niezbedne-zgloszenia-serwisowego-asysty-producenta/Jak uzyskać w Comarch ERP XL techniczne informacje niezbędne do zgłoszenia serwisowego do asysty producenta? | Systemy ERP | POLKAS

Istnieje sporo teorii, które wspominają o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Natomiast w mało bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w okresie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie ograniczając się do teorii, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się człowieka z Bogiem. System ten łatwo rozpowszechnił się na pełen świat. Można to powiedzieć, że teraz nie wyłącznie w Polsce, ale też a własnych krajach Europy także w Ameryce na prawdziwa ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na odległości ostatnich 30 lat można określić dużą kolej w popularności choinkowej. Tak dlatego, były bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane kojarzone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było więc o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jak dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie nosiły być integrowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów oraz kolorów świątecznych ozdób jest trudna do określenia, jednak w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż jako ludzie, była kolei w klasie trendów działających jej przystrajania. A nie poprawiłoby się to, że od czasu ubrania pierwszej w sprawie choinki przez Luthera, system ten bardzo dużo zakorzenił się w sztuce świątecznej także miejmy możliwość, że nieprędko przeminie.